Mission Statement
Staff
Mass Schedules
Ministries Schedule

Calendar
Bulletins

Homilies
Faith Formation
Bereavement
In Memoriam

Parish Pastoral Council
Finance Council
Annual Report
Social Justice
St. Vincent de Paul
Knights of Columbus
Kenya Konnection
Women's Guild       

Thrift Shop
Choir
Ministry Volunteer Opportunities
Catholic Resources
Catholic Community
Community Resources
News
Forms
FAQ
Tour of St. Joan of Arc
Map & Directions
Contact Us

 


                                            

 

 

Print   

Print July-Sept 2019

To quickly find when you are scheduled, use Find (on this page) under Edit on the toolbar or "Control F " and enter your name in the Find what box.
 
 
DATE

READERS

 

EUCHARISTIC MINISTERS

MAR 31  4TH  SUNDAY IN LENT
SAT    5:00 PM T Harper R Harper   S Koch B Strakele        
SUN   8:00 AM W Burke M Flores   J Moran D Walwer        
SUN 10:00 AM M Sinopoli B Jacovino   J Burt-Walker D Ouellette        
APR 7  5TH SUNDAY IN LENT
SAT    5:00 PM V Kalinowski S McLoughlin   N Michaud P Michaud        
SUN   8:00 AM M Boxer M Wall   E Covell M Filliman        
SUN 10:00 AM A Student B Student   D Wentworth R Mador        
APR 21 EASTER
SAT    5:00 PM J Moran C Courneen   E Budnar E Covell        
SUN   8:00 AM M Culik K Culik   E Muller J Valicenti        
SUN 10:00 AM L Hartung D Hartung   B Strakele N Rouillard        
APR 28  2ND SUNDAY AFTER EASTER  
SAT    5:00 PM E Hann S Koch   K Rowell P Rowell        
SUN   8:00 AM D Walwer T Galligan   J Schubert E Budnar        
SUN 10:00 AM J Burt-Walker D Wentworth   Y O'Connor K McGorry        
MAY 5  3RD SUNDAY AFTER EASTER
SAT    5:00 PM G DiCristina L Skidmore   S Koch B Strakele        
SUN   8:00 AM W Burke M Flores   D Walwer J Moran        
SUN 10:00 AM A Student B Student   D Ford J Burt-Walker        
MAY 12  4TH SUNDAY AFTER EASTER
SAT    5:00 PM S McLoughlin V Kalinowski   G Deptula M Deptula        
SUN   8:00 AM M Boxer M Wall   M Filliman N McEnaney        
SUN 10:00 AM A Student B Student   M Culik K Culik        
MAY 19  5TH SUNDAY AFTER EASTER
SAT    5:00 PM T Harper R Harper   N Rouillard B Klapproth        
SUN   8:00 AM C Courneen J Moran   N Michaud P Michaud        
SUN 10:00 AM J Krzeminski G Krzeminski   J Jacovino B Jacovino        
MAY 26  6TH SUNDAY AFTER EASTER
SAT    5:00 PM E Hann S Koch   P Gerstberger M Gerstberger        
SUN   8:00 AM D Hartung L Hartung   E Covell J Valicenti        
SUN 10:00 AM B Jacovino M Sinopoli   D Ouellette D Wentworth        
MAY 30  ASCENSION THURSDAY
VIGIL E Hann L Skidmore   N Michaud P Michaud        
NOON G DiCristina M Forren   B Smith D Smith        
JUN 2  7TH SUNDAY AFTER EASTER
SAT    5:00 PM M Flores G DiCristina   J Lech E Hann        
SUN   8:00 AM T Galligan W Burke   E Budnar D Walwer        
SUN 10:00 AM M Culik K Culik   A Reynolds R Mador        
JUN 9  PENTECOST SUNDAY
SAT    5:00 PM L Skidmore S McLoughlin   K Rowell P Rowell        
SUN   8:00 AM D Walwer M Boxer   J Moran M Filliman        
SUN 10:00 AM D Wentworth J Burt-Walker   Y O'Connor K McGorry        
JUN 16  TRINITY SUNDAY
SAT    5:00 PM V Kalinowski M Flores   S Koch B Strakele        
SUN   8:00 AM M Wall J Moran   M Culik K Culik        
SUN 10:00 AM J Krzeminski G Krzeminski   J Burt-Walker D Ford        
JUN 23  CORPUS CHRISTI
SAT    5:00 PM T Harper R Harper   G Deptula M Deptula        
SUN   8:00 AM C Courneen W Burke   N McEnaney E Covell        
SUN 10:00 AM M Sinopoli D Wentworth   J Jacovino B Jacovino        
JUN 30  13TH SUNDAY IN ORDINARY TIME
SAT    5:00 PM S Koch G DiCristina   B Klapproth N Rouillard        
SUN   8:00 AM D Hartung L Hartung   N Michaud P Michaud        
SUN 10:00 AM J Burt-Walker B Jacovino   D Ouellette D Wentworth        
JUL 7  14TH SUNDAY IN ORDINARY TIME
SAT    5:00 PM E Hann S McLoughlin   R Abissi J Lech        
SUN   8:00 AM M Forren T Galligan   J Schubert J Valicenti        
SUN   9:30 AM M Culik K Culik   E Bradley J Follas A Reynolds R Mador    
SUN 11:00 AM J Burt-Walker 1 Lector   K Rowell P Rowell        
JUL 14  15TH SUNDAY IN ORDINARY TIME
SAT    5:00 PM V Kalinowski M Flores   S Koch S Koch        
SUN   8:00 AM M Boxer J Moran   E Budnar D Walwer        
SUN   9:30 AM J Krzeminski G Krzeminski   K McGorry M Culik K Culik J Burt-Walker    
SUN 11:00 AM R Harper T Harper   J DiBrigida J Deegan        
JUL 21  16TH SUNDAY IN ORDINARY TIME
SAT    5:00 PM S Koch S McLoughlin   P Gerstberger M Gerstberger        
SUN   8:00 AM D Walwer M Wall   J Moran M Filliman        
SUN   9:30 AM D Wentworth M Sinopoli   D Ford N McEnaney J Jacovino B Jacoviono    
SUN 11:00 AM M Forren O Lector   P Michaud N Michaud        
JUL 28  17TH SUNDAY IN ORDINARY TIME
SAT    5:00 PM V Kalinowski M Flores   E Hann B Strakele        
SUN   8:00 AM C Courneen T Galligan   E Covell J Valicenti        
SUN   9:30 AM B Jacovino J Burt-Walker   D Ouellette D Wentworth J Deegan E Bradley    
SUN 11:00 AM L Hartung D Hartung   N Rouillard J Follas        
AUG 4  18TH SUNDAY IN ORDINARY TIME
SAT    5:00 PM E Hann S Koch   K Rowell P Rowell        
SUN   8:00 AM J Moran M Boxer   J Schubert E Budnar        
SUN   9:30 AM M Culik K Culik   A Reynolds R Mador K McGorry N McEnaney    
SUN 11:00 AM T Galligan 1 Lector   J Burt-Walker D Ford        
AUG 11  19TH SUNDAY IN ORDINARY TIME
SAT    5:00 PM S McLoughlin V Kalinowski   B Klapproth R Abissi        
SUN   8:00 AM D Walwer M Wall   N Michaud P Michaud        
SUN   9:30 AM J Krzeminski G Krzeminski   M Culik K Culik J Jacovino B Jacovino    
SUN 11:00 AM M Boxer 1 Lector   G Deptula M Deptula        
AUG 15   ASSUMPTION OF MARY
Vigil E Hann 1 Lector   J DiBrigida L Skidmore        
NOON M Forren 1 Lector   J Schubert E Muller        
AUG 18  2OTH SUNDAY IN ORDINARY TIME
SAT    5:00 PM E Hann S Koch   J Lech J DiBrigida        
SUN   8:00 AM T Galligan M Wall   D Walwer J Moran        
SUN   9:30 AM M Sinopoli B Jacovino   N Rouillard D Ouellette D Wentworth J Follas    
SUN 11:00 AM D Hartung L Hartung   B Strakele L Skidmore        
AUG 25  21ST SUNDAY IN ORDINARY TIME
SAT    5:00 PM V Kalinowski S McLoughlin   S Koch S Koch        
SUN   8:00 AM L Skidmore C Courneen   M Filliman E Covell        
SUN   9:30 AM D Wentworth B Jacovino   E Bradley J Deegan D Ford J Burt-Walker    
SUN 11:00 AM M Forren 1 Lector   J Valicenti V Lyons        
SEP 1  22ND SUNDAY IN ORDINARY TIME
SAT    5:00 PM E Hann L Skidmore   P Gerstberger M Gerstberger        
SUN   8:00 AM J Moran T Galligan   E Budnar J Schubert        
SUN   9:30 AM J Burt-Walker M Sinopoli   K McGorry N McEnaney A Reynolds R Mador    
SUN 11:00 AM R Harper T Harper   S Koch S Koch        
SEP 8  23RD SUNDAY IN ORDINARY TIME
SAT    5:00 PM M Flores S Koch   E Hann B Klapproth        
SUN   8:00 AM D Walwer M Wall   N Michaud P Michaud        
SUN  10:00 AM M Culoik K Culiok   Y O'Connor D Wentworth        
SEP 15  24TH SUNDAY IN ORDINARY TIME
SAT    5:00 PM T Harper T Harper   K Rowell P Rowell        
SUN   8:00 AM M Boxer C Courneen   M Culik K Culik        
SUN  10:00 AM J Krzeminski G Krzeminski   J Jacovino B Jacovino        
SEP 22  25TH SUNDAY IN ORDINARY TIME
SAT    5:00 PM V Kalinowski S McLoughlin   G Deptula M Deptula        
SUN   8:00 AM M Forren T Galligan   L Skidmore J Moran        
SUN  10:00 AM D Wentworth B Jacovino   M Rouillard D Ouellette        
SEP 29  26TH SUNDAY IN ORDINARY TIME
SAT    5:00 PM L Skidmore E Hann   R Abissi B Strakele        
SUN   8:00 AM J Moran M Boxer   D Walwer M Filliman        
SUN  10:00AM M Sinopoli J Burt-Walker   J Follas J Valicenti        

 

This page was last updated on June 06, 2019